Ako vybudovat sales?

Ahojte,

zatial mam len minimalne skusenosti s podnikanim a rozhodla som sa, ze zacnem pracovat v rodinnej firme. Je to taka klasicka, trochu staromodna slovenska spolocnost v oblasti elektrotechniky. Ponukaju komplexne sluzby vratane montaze, su dodavatelmi viacerych znaciek a maju aj eshop. Napriek tomu, ze firma funguje uz cez 20 rokov, nemaju ziadneho obchodnika, ani nikoho, kto by sa tomu venoval. Vedeli by ste mi poradit ako a kde zacat? Poprosim nedavat tipy na marketing ale vyslovene na obchod.

vopred pekne dakujem:)
Lucia

(František Baník) #2

Ahoj. Ja som prišiel do rodinnej firmy pred šiestimi rokmi. Aj keď som sa jej venoval už od strednej školy. Takze možno trochu viac som do toho videl.
Obchod som však nemal predtým nastarosti takze asi podobná situácia.
Odporúčam prvý rok absolvuj ako obchodak ty s podporou rodičov. Teda neviem ako prebiehal obchod doteraz. Či náhodne, alebo cez vybudované vzťahy. Či ste orientovaný na koncového zákazníka, alebo ako subdodávateľ B2B.
Ja som prvý rok brával na obchodné stretnutia otca aby som mal kryty chrbát v prípade zložitejších riešení. Postupne som ho bral už len na ťažké stavby a potom som ho už nebral.
To iste potom s prvým obchodakom som chodil ja a už chodí sám. A teraz on chodí s ďalším obchodakom. Priemerne si myslím že v sektore stavebníctva to môže trvať asi 2 roky. Teda záleží na počte obchodných prípadov ktoré ročne riešite.
Obchodníkov som hľadal rôzne, klasicky cez profesiu úspešnosť asi 1 z 5. Potom je možnosť niekoho pretiahnut od konkurencie. Pripadne od dodávateľov. Jedného som našiel na tomto fóre. Takze si správne.
Trochu nerozumiem prečo hneď na začiatku toho ako do toho ideš už chceš mat obchodníka? Nerozumies produktu, alebo sa chceš venovať len šéfovaniu? Mne sa ťažko riadi niečo čo som neskúsil.