Cestovanie na mieru - myslíte si, že by bol o podobnú službu záujem?

Ahojte, rád by som si vypočul váš názor na môj nápad ohľadom podnikania. Vopred sa ospravedlňujem za dlhší príspevok, snažil som sa spísať všetko podstatné. Zároveň vopred ďakujem tým, ktorí si nájdu čas, aby to prečítali celé a vyjadrili svoj názor.

Počas poslednej dovolenky, kedy sme s priateľkou robili menší roadtrip cez okolité krajiny som si opäť raz pripomenul koľko veľa času zaberie všetko naplánovať – trasy, ubytovanie, jednotlivé aktivity, booknuť vstupenky a pod. A to sme stále len pri dovolenke v neďalekých krajinách, pokiaľ človek cestuje ďalej, tak potrebuje zohnať letenky, prenajať auto, vybaviť víza, zameniť peniaze, prípadne sa nechať zaočkovať apod. Napadlo mi, že by mohol byť medzi ľuďmi záujem o „cestovanie na mieru“. Povedal by mi svoju predstavu o destinácií, nejaké požiadavky na aktivity, koľko ľudí bude cestovať, aká je predstava o cene apod. Následne by som mu spracoval nejakú predbežnú ponuku, ktorú by sme následne v prípade jeho záujmu ešte spoločne doladili tak, aby to úplne vyhovovalo jeho predstave. Potom by sa uhradila záloha/plná cena a všetko by som následne zabookoval a vyplatil a zákazník by dostal prehľadne spracovaný itinerár s mapami a programom na každý deň. V porovnaní s katalógovými zájazdami by človek dostal presne to, čo si predstavuje a nemusel by robiť kompromisy. Mohol by cestovať presne vtedy, kedy chce a na tak dlho ako chce, robil by iba to čo vyhovuje jemu, spal by v hoteloch, aké sa mu páčia. Dovolenka s klasickou cestovnou kanceláriou väčšinou prináša nejaké kompromisy, navyše je ponuka klasických katalógových zájazdov veľmi široká a človek sa v tom potom stráca. Toto by bolo založené na osobnom prístupe, precíznom spracovaní a dostupnej podpore pred aj počas zájazdu.

Myslím si, že väčšina ľudí cestuje s cestovnými kanceláriami, v menšej miere potom ľudia cestujú na vlastnú päsť, tak ako to robím aj ja. Všetko naplánovať je ale časovo náročné a verím, že môže byť skupina ľudí, ktorá by aj mala záujem o aktívnejšiu dovolenku, než iba 2 týždne ležať pri mori v Chorvátsku, ale nemajú čas ani chuť všetko plánovať sami.

Začal som teda googliť „dovolenka na mieru“, „cestovanie na mieru“ a ďalšie podobné slovné spojenia a netrvalo dlho kým som zistil, že sa vlastne vôbec nejedná o nič nové, naopak niekoľko firiem sa podobnej službe už venuje. Na jednu stranu to svedčí o tom, že nebude ľahké sa presadiť, na stranu druhú to do určitej miery znamená aj to, že je o podobné služby záujem. Záležalo by dosť na tom, či by sme dokázali našu službu predať a odlíšiť sa od konkurencie.

V dnešnej dobe podľa mňa veľa ľudí ani nevie, že podobné služby existujú, prípadne si asi ako prvé predstavia, že to je určite predražená služba. Z vlastnej skúsenosti ale viem, že cesty, ktoré si plánujem sám, či už po Európe alebo mimo nej, dokážem naplánovať podstatne lacnejšie než obdobné cesty s cestovnými kanceláriami – stále tam je teda priestor pre slušnú maržu.

Ako cieľovú skupinu si predstavujem prakticky kohokoľvek, kto chce niekam cestovať – páry, rodiny s deťmi, partiu kamarátov, ale kľudne aj vytvoriť nejaké balíčky pre firmy. Nielen business travel management, ale kľudne nejaké eventy, teambuildingy a podobne. Taktiež by sa tá služba mohla ponúknuť školám a rôznym organizáciám a robiť pre nich napr. poznávacie zájazdy – všetko na mieru podľa predstavy zákazníka. Čo sa týka dovoleniek, prešiel som pár štúdií o cestovnom ruchu a zaujímavou skupinou sú dnes v Česku a na Slovensku napríklad ľudia okolo veku 50-60 rokov, a teda generácia, ktorá bola aktívna počas 90. rokov a sú z nich viacerí podnikatelia, ktorí teraz disponujú dostatkom voľného času aj financií a za mlada cestovať nemohli. Cieliť by sa teda dalo na naozaj veľkú skupinu ľudí a časom sa vyprofilovať viac podľa toho, kde by sa nám darilo najviac.

Pár vecí je ešte otáznych – či by sme to robili len formou konzultácií a sprostredkovania ako s.r.o. firma alebo by sme spravili väčší krok a založili si živnosť na prevádzkovanie cestovnej kancelárie a zaplatili si poistenie proti úpadku, to je ešte potrebné doriešiť a poradiť sa aj s právnikom.

Je tam viacero vecí, čo sa mi na tomto nápade páči – relatívne nenáročné na vstupný kapitál (určite by som na rozjazd neptoreboval cudzie zdroje), takisto nenáročné na zamestnancov, aspoň pri rozjazde, keďže by som to dokázal robiť sám s priateľkou a 2 ďalšími kamarátmi s ktorými sme sa už predbežne na túto tému bavili a za pokus by nám to asi stálo (plus samozrejme počítam s nejakými výdavkami na poradenstvo najmä právne, daňové či marketingové). Ďalej by sme mohli cieliť na veľmi veľký trh, ktorý má navyše ďalší rastový potenciál. Predávali by sme službu a nie výrobok, ktorý je treba vyvinúť, certifikovať, vedieť servisovať atď. – nejakým reklamáciám by sme sa zrejme nevyhli ani my, ale z môjho uhla pohľadu by sa mali dať riesiť jednoduchšie, než v prípade, kedy je produktom „hardware“. Ďalšou výhodou je možnosť robiť to popri práci, takže by sme si najprv overili, či to vieme robiť dobre aj pre iných ľudí a čí by o to bol záujem. Na druhú stranu ako negatívum vnímam to, že nikto z nás štyroch nemá priamu skúsenosť s prácou v cestovnom ruchu, pre nás všetkých je cestovanie iba koníčkom. Čo sa týka backgroundu, tak sme všetci zamestnaní a nikto z nás zatiaľ nepodnikal. Ja sa v súčasnom zamestnaní starám o predaj spojovacieho materiálu a inžinierskych komponentov, prevažne v automotive sektore a mám na starosti CEE región, takže sa niečo nacestujem aj pracovne. Ako ďalšie negatívum si uvedomujem, že veľmi silným nepriamym konkurentom by nám boli klasické cestovky, priamym konkurentom zasa už zabehnuté firmy, ktoré robia dovolenky na mieru.

Hore uvedenú predstavu som už diskutoval s pár známymi – niektorým sa nápad pozdával a niektorí by boli ochotní si za podobnú službu zaplatiť. Naopak pár ľudí, ktorí už sami podnikajú, boli skeptickí. Myslia si, že by to bolo veľmi pracné a marže by boli veľmi nízke. Z vlastnej skúsenosti viem, že cestujem za podstatne nižšie čiastky na vlastnú päsť v porovnaním s mnohými úspešnými cestovnými kanceláriami – a to stále spíme v slušných hoteloch a jazdíme autom, nestopujeme.

Aký je teda váš názor? Jednak na službu samu o sebe – či tu pre niečo podobné je priestor? Ďalej či by ste si napríklad aj vy sami boli za niečo podobné zaplatiť alebo aspoň nezáväzne dopytovať? A potom z pohľadu podnikania – má význam sa do toho pustiť a investovať čas a samozrejme aj nejaké financie bez neistého výsledku?

Ďakujem za názor.
Michal

(Peter Kmec) #2

Jednoduchy vypocet, kolko by trvala priprava dovolenky na mieru vratane konzultacii s klientom * tvoj rate za hodinu. Ak to bude viac ako budu ochotny ludia zaplatit a radsej pojdu do cestovnej kancelarie tak sa to neoplati.

Musel by si mat zaujimave portfolio klientov resp. niekolko tisic aby to bolo dostatocne zaujimave pre hotely a pod aby ti davali proviziu, zlavu alebo peniaze ak im posles klienta.

Alebo desat miliardarov a tu sa bojim, ze nemas skusenosti naplanovat dovolenku pre milionara ak ich robis lowcost.

Pozri sa na project couch surfer, maju armadu osobnych tourist guidov a ubytovanie zadarmo a stale podla mna nie su v plusovych cislach.

V prvom rade díky moc za odpoveď!

Skúsil som si to samozrejme aj vyčísliť a porovnať svoje nedávne dovolenky s obdobnými variantami od cestoviek (kde si myslím, že som zostával v obdobnom alebo lepšom ubytovaní, platil si rovnaké aktivity, akurát som cestoval autom a nie autobusom/mikrobusom ako v prípade cestoviek). Záleží, ako by sa nastavil pricing, ale povedzme, že viem podobný zájazd urobiť o 20% lacnejšie než cestovka, a to pri cenách, ktoré mám ako jednotlivec, žiadna skupinová zľava. Verím, že keby sa podarilo dohodnúť na nejakých množstevných zľavách u rôznych požičovní, či ubytovacích zariadeniach (hoci máš rozhodne pravdu, že by sa veľké hotely so mnou nebavili, pre nich by som nebol zaujímavý partner - skôr nejaké apartmánové domy a podobne), tak by cena mohla byť ešte zaujímavejšia. Jedná sa teda o aktívnejšie pobyty strávené v prírode, mestách, ale aj pri mori - nejde o pobytový zájazd v jednom ubytovaní, kde lepšiu cenu ako cestovka určite nedám…

Takže čo sa týka samotnej prípravy dovolenky na mieru vs. čas touto aktivitou strávený, tak by malo význam sa tomu venovať. Čo sa ale ťažko dopredu predpovedá by bol pomer, že koľko z ponúk by si skutočne zákazníci naozaj zakúpili. Pretože ak to bude 1 dovolenka z 20, tak by nás to samozrejme zabilo a robili by sme len prvotné ponuky a trávili veľa času dohľadávaním informácií, za čo by nám nikto nezaplatil. Pokiaľ sa ale pozrieme na čas strávený plánovaním samotnej dovolenky a cenu za zájazd, tak by to význam malo. Zaujímavejšie by boli samozrejme dlhšie zájazdy a pre väčšie skupiny ľudí, kde by bola lepšia marža.

K tým niekoľkým tisícom klientov a special podmienkam, to je pravda a ani si nemyslím, že by sme v dohľanej dobe boli schopní toľko klientov obslúžiť. Ale primárne by to ani nebolo našim cieľom, myslím, že už bez special podmienok od ubytovaní/aktivít/požičovní, by sme to dokázali urobiť cenovo zaujímavo. Tá pridaná hodnota by v prvom rade bol ušetrený čas a poskytnutá znalosť/skúsenosť s podobným plánovaním.

S tými milionármi by to veru bolo zložité :slight_smile: Ale aj bežná rodina je ochotná si raz do roka dopriať dovolenku a podľa posledných štúdií zrovna Česi a Slováci sa podieľajú na cestovnom ruchu celkom dosť, viac než EU priemer.

Couchsurfing poznám, sám som ho nikdy nepoužil, ale pár kamošov tak cestuje. Tam je to ale postavené trošku na niečom inom. Naša predstava je, že zákazník by dostal dopredu spracované všetko - od ubytovania, presunov, doporučnia stravovania, turistických atrakcií či doporučenia najlepšej turistiky v okolí a podobne. Dostali by to jasne a prehľadne spracované, dalo by sa to zaslať aj s mapami online, že by si to otvorili rovno v smartphone. Takže všetko na kľúč, nielen jedno ubytovanie alebo tourist guide.