Cestovný ruch

(Jan Kuzma) #1

Ak ma niekto biznis plán v cestovnom ruchu môžeme to tu prediskutovať/validovať.

Ja pracujem v hotelierstve vyše 10 rokov a je to zaujímavá oblasť pre “zlepšováky”. Sám jeden biznis v tejto oblasti rozbieham. Ten rozpíšem v samostatnom príspevku…

Nebude to tu asi veľmi plodné ale ak sa niekto nájde z tejto oblasti budem len rád.

P.S. nie nejdem vykrádať nápady, mám práce so svojimi vecami vyše hlavy :grin: na strane druhej, človek nikdy nevie či sa nenájde niekto na spoluprácu WIN-WIN metodou :slight_smile:

(Patrik Audi Olejár) #2

@janK neviem co presne hladas ale viem, ze svojho casu chalani z BA vymysleli zlepsovak v podobe zaevidovania vacsiny pamiatok s moznostou naplanovania vyletu az po zabookovanie ubytovania, ja som im len pomahal s drobnostami. No problemov bolo (ci uz zo strany sacr alebo aj samotnych hotelov) viacero… aktualne funguju ako www.vypadni.sk, ak ti to nieco hovori mozes ich skusit kontaktovat :slight_smile:

(Jan Kuzma) #3

nehladam nic konkretne len informujem ze je tu priestor na diskusiu aj na tuto menejpocetnu oblast…

ale diky za info…

(michal truban) #4

ved presne na taketo veci sluzi tato platforma… presne takto sa stretavaju rozni ludia a napady a takto vznikaju firmy a o 10rokov si vsetci hovoria ake to bolo stastie a nahoda, ze na seba narazili.

ale bez toho postu by nebolo ani to :slight_smile:

(Adam Fiedler) #5

Ja som sa od kamaráta prednedávnom dozvedel o celkom veľkej potrebe urobiť konečne fungujúci rezervačný systém (aj keď už existujú veci typu http://www.previo.sk)

Ale myslím, že by bolo docela obtiažne vymyslieť niečo fungujúce pre väčšiu sieť hotelov a zároveň mať čo ponúknuť od konkurencie. Takže by ma zaujímal tvoj názor na túto tému.

Adam, neviem, čo presnejšie myslíš pod “rezervačným systémom”, (lebo sa to dá interpretovať dvomi či tromi spôsobmi), ale existuje ich veľa, nezdá sa mi, že by bolo treba vymýšlať nové. Viem, že pred pár rokmi bol určitý problém s ich kompatibilitou navzájom, ale teraz to už moc nesledujem a neviem, kam sa vývoj posunul. Ale v zásade si nemyslím, že by bol nejaký dopyt po nových systémoch …

(Jan Kuzma) #7

Toto je problematicka tema…viem ze na SR sa ju pokusaju rozbehnut…konkretne http://www.horecagroup.sk

Poviem problemy:

• sietove hotely maju direktivne urcenych “starych hracov” pre celu siet
  • rezervacny system je len jedna cast na ktoru treba mysliet, problem je nap.fiskalna pokladna, dalej restauracny system ktory musi byt na rezervacny naviazany (napr.uctovsnie jedal na izbu)
  • ten kto uz vyuziva hocijaky iny system tam ma komplet vsetky statistiky, zaznamy o hostoch atd cize len velmi tazko prejde do noveho systemu bez preklopenia dat (a to mi ver ze nap. spolupraca s Assecom - rez.sys Horec je prakticky nemozna)
  • a par dalsich komplikacii

A hlavne je tu ozka co nove/ine by vedel clovek ponuknut…

Uz ked tak lepsiu vidinu by som videl v channelmanagerovi ktory sluzi ako komunikacny lievik medzi setkymi providrami (booking.com, expedia atd) a hotelom…zmena ceny na jednej stranke zmeni ceny vsade, rezervacku so vstkych kanalov chodia cez jeden atd…tam je lahsie presvedcit klienta o aplikovanie resp.zmenu…ale opat, musi tam byt nieco s pridanou hodnotou (napr super prespekulovany CRM system )

(Adam Fiedler) #8

@janK No, tej kompatibility som sa obával. A áno, chceli dostať komplet integrované riešenie (čo mala byť pointa celého projektu), práve preto som si myslel, že by sa to neoplatilo robiť iba pre jeden hotel.

Potvrdil si moje obavy, vďaka. Nie som totiž z cestovného ruchu, ukazovali mi len systém, ktorý chceli prerobiť. Návrh by teda riešili oni a už od začiatku som si myslel, že by musel byť naozaj dobrý, aby to nebola strata času. Komunikačné lieviky som videl už tiež :confused:

@Jano Niečo na štýl toho previa. Tzn. nielen nejaké rezervačné formuláre (to je vecou pár hodín), ale kompletný manažment aj na hotelovej strane (generovanie faktúr/účtovanie služieb, prideľovanie izieb, služobný kalendár, evidencia zákazníkov, generovanie žiadostí pri cudzincoch, atď.). Vieme minimálne o niekoľkých hoteloch, ktoré stále používajú staré a pomalé lokálne programy, takže ak by sa to hodilo na webové technológie, zdalo sa to ako OK možnosť.

Adam, “komplexnosť” hotelového balíka (rezervácie, faktúry, obsadzovanie izieb, CRM a i.) je bežnou funkcionalitou hotelových softvérov.
Používanie starého softvéru nemusí byť zapríčinené neexistenciou novšieho, ale komplikovanosťou jeho nštalácie a prípadne jeho nekompatibilitou. Máme to v robote, tiež účtujeme relatívne starším (aj keď aktualizovanm) softvérom, lebo naša finančná manažérka ho dokonale ovláda a nechce sa učiť nový a navyše (ak tomu dobre rozumiem) by do nového software nevedela načítať účtovníctva z predchádzajúcich rokov … Toto bude niečo podobné, podľa mňa.

(Patrik Audi Olejár) #10

Mozno by nebolo na skodu narozdiel od rezervacnych systemov zriesit projekt na migraciu dat hotelovych ale aj inych rezervacnych systemov. Alebo nieco podobne uz existuje? :slight_smile:
Potencial a hlavne trh to urcite ma, nakolko migracie na nove systemy budu aj o rok aj o 10 rokov… vzdy sa bude inovovat na nieco novsie, krajsie, lepsie

Ako sa pisalo v inej teme, ak ma tento problem jeden hotel, bude ho mat aj mnoho dalsich.

Neviem, ako je to teraz, ale pred pár rokmi (3-4?) to bolo presne tak ako píšeš a to dokonca aj v rámci malého mestečka, kde žijem - hotely tu mali rôzne systémy. Ale možno to už zladili, neviem, zhruba štyri roky túto tému už nesledujem. Ale zaujíma ma to, idem sa spýtať na maillist nášho združenia turizmu a dám vedieť. :slight_smile:

(Jan Kuzma) #12

to uz znie zaujimavejsie…tu treba spravit validaciu jednoducho tak ze napises do firiem s rezervacnymi systemami a spytas sa ci je mozne z ineho systemu do ich migrovat data…ak dostanes odpoved nie, mohlo by to byt zaujimave…

problem vidim v tom ze kazdy system budes musiet mat k dispozicii lebo asi nikdo ti z firiem neda moznost spolupráce aby si vedel z ich systemu vytiahnut dáta do ineho…ale vsetko sa da ak sa chce :slight_smile:

(Patrik Audi Olejár) #13

Myslim, ze do spolocnosti rezervacnych systemov by stacilo poslat email od nejakeho hoteliera, s ktorym sa dohodnes a ten by vyziadal nacenenie ako aj technicky podklad ake atributy volaju/poskytuju dalej.
V podstate potrebujes spravit naparovanie dvoch roznych databaz, co by nemuselo byt zlozite (takze podla murphyho zakona to bude peklo :smiley:)

(Adam Fiedler) #14

No ale ktorý by bol ten systém, z ktorého a do ktorého by sa migrovalo? :slight_smile:

Univerzálne riešenie by bolo urobiť celkom zložité, pretože by sa pri ňom strácalo množstvo dát, ak by nebolo šité na mieru každému systému zvlášť.

Takže jedine, že by sa spravil zoznam najpoužívanejších systémov a spravila by sa pre každý nejaká vopred definovaná “vrstva”. A to by to ešte chcelo mať prístup k ich špecifikáciam, často ide o uzavrené riešenia, takže by ste museli mať spoluprácu s tvorcami a myslím, že by sa rozšírilo celkom rýchlo, o čo ide :smiley: Potom by sa prakticky stratila možnosť to aktualizovať.

(Jan Kuzma) #15

HoguHotels.com

Konecne mam trochu cas predstavit trochu nas projekt.

Co riesime:
V hoteli sme mali niekolkokrat problem s neplaticmi a problemovymi hostami. V jednoduchosti povedane hostia odisli bez zaplatenia pobytu, ukradli obraz ci vsetky LED ziarovky z izby, znicili izbu, neuhradili cely minibar atd.

Riesenie c.1.
Zacali sme s budovanim jednoduchej databazy kde sa ubytovacie zariadenie registruje a ma pristup k tejto databaze + sme vymysleli varovny system pre hoteli v nom zapojene.

Problem c.1. po niekolkych pociatocnych registraciach sme oslovili jedno zdruzenie BA hotelov ktore o to prejavilo zaujem. Po odprezentovani nasej sluzby vznikol problem velkych hotelov - nie su schopne kontrolovat kazdeho hosta v databaze manualne. Riesenie boli dve - vynechat velke hotely alebo prist s riesenim

Riesenie c.2.
Stretnutie prebeholo tento rok niekedy koncom marca a uz v priebehu par tyzdnov sme mali v hlave riesenie. Automaticku kontrolu hosti v nasej databaze. Prva moznost bola skusit spolupracu s hotelovymi systemami - hned pri najvacsom hracovi na SK trhu sme stroskotali, tak prisiel plan B. Citacie zariadenie dokladov, ktore ich obchadza. Oslovili sme niekolkych vyrobcov a s jednym zahajili spolupracu, zabezpecili sme si zariadenie, vyvinuli softver ktory nie len skontroluje hosta v nasej databaze ale jeho udaje aj prenesie do akehokolvek hotelove systemu (ok 98% systemov :slight_smile:) ako standardna hotelova citacka… 2v1

Aktualny stav
Nasadzujeme prvu verziu do hotela na testovanie. A mame uz niekolko hotelov ktore o tento produkt prejavili zaujem. Sucasne dotahujeme pravne veci kedze sa pohybujeme v oblasti ochrany osobnych udajov ale dve pravnicke firmy nam potvrdili legalnost nasho systemu a cakame uz len na pravnu analyzu ktora to potvrdzuje. Navyse pripravujeme redizajn webu aby zohladnoval citacie zariadenie, kedze to kompletne zmenilo prvotnu myslienku a okrem jednoduchej databazy tu mame tovar a sofver co to trochu skomplikovali :smile:

(Patrik Audi Olejár) #16

Musim sa priznat, ze danej problematike by som sa musel venovat trosku dlhsie aby som vedel aspon odhadnut co a ako, avsak nemyslim, ze by bolo nemozne naparovat totozne atributy iba pod inym nazvom. A co je hlavne pokial by takato sluzba vznikla, nemusela by od prveho dna poskytovat moznost migracie medzi vsetkymi systemami. Skor prechod medzi top3 z rokov 2013/2014 a aktualnej top3 (odskok by mohol byt iny v zavislosti od zvycajnej periodicityobmeny tychto sluzieb). Nasledne porfolio rozsirovat od poziadaviek. Bolo by to myslim aj ekonomicky vyhodne + v case doplnania moznosti migracie by uz tym mal znacne know-how co a ako a kazdy dalsi system by integrovali rychlejsie :slight_smile:

(Vladimir Lomen) #17

Ahojte, mna by zaujimalo ci ma niekto skusenost s rezervaciou hotelov v zahranici ale v takom zmysle ako to robia agentury, ze napriklad ponukaju pobyt pri mori a uz dopredu maju dohodnute miesta v roznych hoteloch.

Teda, ako to robia? Ked napriklad v jednom hoteli ponukaju vsetky izby, musia za ne zaplatit dopredu a dufaju ze sa vsetky izby v hoteli rezervuju aby nemali ziadne straty? Alebo je tam nejaka dohoda?

Taketo veci je najlepsie riesit mailom, telefonicky alebo osobne? T.j. ako sa to zvykne riesit?

Za akekolvek odpovede budem vdacny :slight_smile:

(Jan Kuzma) #18

Robia sa predbezne rezervacie s opciou, su stanovene podmienky do kedy moze objednavatel zrusit, zmenit, dopnit rezervaciu…toto by va individualne na zaklade dohod medzi oboma stranami, kazda agentura aj hotel maju svoje podmienky, plus kopec specifickych (kazda 10izba zadarmo, izba pre sofera a delegata zadarmo atd)

Vacsinou si agentury predbezne rezervuju izby na pocty ludi podla miest v autobuse,lietadle atd, ak nevyberu vsetky miesta vacsinou idu volne kapacity do bezneho predaja (booking, ina cestovka atd)

To plati povacsinou pre zajazdove turnusy, individualne rezervacie su defakto robene presne ako booking.com akurat tie udaje za teba vyplni cestovka…existuju tkz GDS global distribution systems (galilie, pegasus atd)na ktore su napojene hotely a ubytovacie zariadenia (opat to prirovnam k booking.com pre cestovky) kde si hotely same nastavuju kapacity a ceny…povacsinou su tam vyhodnejsie podmienky takze sa da niekedy aj lepsia cena ziskat prave cez cestovku ale nie vzdy…

Niektore cestovky maju exkluzivitu ze im hotely dokonca drzia izby v urcitej dobe v urcitom mnozstve bez akychkolvek storno podmienok, ak ju neobjednaju napr. do 24h moze ju hotel predat dalej inak nie.

(Milan Majtan) #19

Má potenciál otvárať penzión, kde v okruhu 30km je toho veľa čo vidieť, len samotná lokalita toho veľa neponúka?

Premýšľal som niečo na spôsob výletov

Bez poznania lokality a zámeru (teda aký bude ten penzión) je to veľmi teoretická úvaha, ale áno, vo všeobecnosti má zmysel o tom uvažovať. Penzión sa môže zamerať (aj) na cykloturistiku, to je z hľadiska okruhu 30 km úplne v pohode. Môže sa zamerať aj na iné veci, pri ktorých absencia atraktivít priamo v lokalite nevadí - svadby, tréningové pobyty, semináre …
Kde by to malo byť?