Firmy bez nástupníctva - ako ich nájsť

(Richard Anné) #1

Kedže je práve obdobie keď prvá generácia slovenských podnikateľov pomaly odchádza na dôchodok musí existovať veľa firiem ktoré nemajú vyriešené nástupníctvo a mnnohé kôli tomu aj skončia. Napriek tomu niektoré z nich môžu byť zaujímavá investícia, ale neviem nájsť systematický spôsob ako ich vyhľadávať. Existuje pár webov na tému predj firiem, ale väčšinou tam toho veľa nie je. Nemá niekto z vás skúsenosť v takejto oblasti?

(Jan Rosa) #2

Neskusal si napriklad https://finstat.sk/databaza-firiem-organizacii, pri platenom pristupe vies filtrovat firmy podla datumu zalozenia. Pripadne maju aj API, ak si vies napisat nejaku appku. Len neviem, odkial by si zobral datumy narodenia spolocnikov / kontatelov, take info pokial viem nie je verejne dostupne v orsr.sk

(František Baník) #3

Tiež som sa o takéto firmy zaujímal, ale veľa som nevymyslel. Raz mi takáto príležitosť ušla a mal som ju pod nosom, ale nevedel som že to majiteľ/zakladateľ rieši už dva roky.
Michal @truban dobre poradil, že v danej komunite rozšíriť len tak medzi rečou info o snahe niečo/niekoho kúpiť a keď príde ten moment pre zakladateľa, tak si na to spomenie. Ale to platí pre prípad, že máš/vieš osloviť komunitu podnikateľov (aj v staršom veku).
Ak by sa ti niečo podarilo, daj vediet. Pomohlo by ak by sa ešte dali filtrovať aj podľa SK NACE.

(michal truban) #4

v zasade to funguje ako pri velkych akviziciach, len tu si musis spravit domacu ulohu ty:

• spravit si research: spisat si zoznam firiem, ktore dava zmysel kupit. ci uz poznas konkurenciu, vyhladas na internete atd…

• tieto pooslovovat a nadviazat s nimi kontakt s majitelmi. normalne, ze sa chcete spoznat, pobavit sa o biznise, moznej spolupraci atd…

• takmer nikto ti nepovie vtedy, ze to chce predavat. ale ked s nimi ten kontakt budes udrziavat, tak ked im to bude davat zmysel aj sami sa ozvu, ze ci by si nemal zaujem.

Ahojte,

Na našom “super webe” www.slovensko.sk je funkcia vyžiadanie elektronických dokumentov uložených v zbierky listín. V zbierke listín každej obchodnej spoločnosti musí byť uložená aj zakladateľská listina. Zakladateľská listina alebo spoločenská zmluva obsahuje aj meno a priezvisko a dátum narodenia spoločníkov. Dokonca tam je často upravné aj dedenie obchodných podielov.

Listinu zo zbierky listín si môže vyžiadať kazdý.

Firmy bez nástupníctva sa dajú nájsť najskôr len cez referencie. Na Slovensku to ešte veľmi nefunguje, ale v Čechách veľke konzultačky ponúkajú pre takýchto majiteľov veľkých firiem riešenia šité na mieru (prevedenie vlastníctva na zverenecké fondy, nadácie, IPO, rozdelenie, predaj firmy). Ak si trúfate kúpiť veľké firmy, potom môžte osloviť big4, aby vás zaradili do zoznamu investorov, tzv. long listu. Ak nie tak ostávajú len referencie v danom regióne.
Osobne však nevidím dôvod sa orientovať len na tento typ firiem, je to len jeden z dôvodov na predaj firmy. Majitelia predávajú firmy aj z iných dôvodov, nie len preto, že nezarábajú. Keďže som robil oceňovanie, fúzie a akvizície v big4, obracajú sa na mňa občas majitelia firiem, ktorí majú záujem firmu predať. Neviem sľúbiť, že to vyjde, ale ak máte záujem, napíšte mi tu alebo do správy sektor a orientačnú veľkosť firmy o ktoré by ste mali záujem. Možno mi niekedy niečo také pristane.