Hladanie talentov

(Michal Ziacik) #1

Ahojte,

rad by som pocul vase nazory na tuto temu. skusim opisat problem, s ktorym posledny rok bojujem. velmi by ma zaujimalo ako najefektivnejsie riesit podobnu situaciu. rad uvitam konstruktivne tipy.

zakladny problem ktory riesim je, ze mame malu firmu (v pocte zamestnancov), ale velku co sa tyka biznisu. posledny rok sme raketovo rastli, a ako spravni hackeri :), sme zanedbali vsetko “(ne)podstatne”. networking, vyhladavanie talentov, budovanie vlastneho brendu. malo sme sa o biznise bavili s ludmi, pretoze mame dost specificke know how a prislo nam dolezite riesit core biznis. proste to comu rozumieme. prisli sme ale do fazy, kedy sa nas rast moze zacat spomalovat koli tomu, ze sme maly tim a preto potrebujeme nabrat ludi. velmi velky problem ale vidim v tom, ze to nemozeme robit na kvantitu stylom pokus omyl. rovnako tak je nezmysel, aby sme travili mesiace vyhladavanim talentov, pretoze to jednoducho nie je nas biznis.

takze co by ma zaujimalo:
v sucasnosti hladame ludi na pozicie programator, quant analytik, trader, ml-expert atd.
proste take tie veci, ktore su sexy a potrebuje ich kazda IT firma. java / python / mathlab / R-ko a podobne.
za seba musim povedat, ze v technologiach sme celkom flexibilnni. priorita je, ze potencionalni kandidati musia byt do svojej roboty zapaleni. a nielen do nej, ale aj do oblasti ktoru robime. robime specificky druh algortmickeho obchodovania, ktory sa vola liquidity providing resp marketmaking a jeho hlavnou funkciou je udrziavanie stability na trhu. v principe su u nas vitani vsetci, ktorych zaujima trochu sofistikovanejsia forma tradingu a burza ako taka.

no a teraz ku core problemu. nie sme experti na HR a nas tim sme dali dokopy s velkou davkou stastia. kedze sa nam zuzili moznosti kamaratov a znamych, ktori maju podobne zaujmy, chceli by sme si najat profika, ktory nam najde presne to co hladame. samozrejme ze sme ochotni mu zaplatit. executive search ale pre nas nie je velmi zaujimavy nastroj, pretoze sme skor pankaci a nehladame seniorov ale TALENT. hladame individuality s rovnaku DNA ako je ta nasa. mozno by som mohol spomenut, ze mame trochu odlisnu filozofiu budovania timu. kazdy z nas je iny a nehladame nase klony, ale co sa tyka odbornej stranky, niekoho kto ma skills, ktore my nemame. moja predstava je, ze potencionalny kandidat ukaze co robil, co ho bavi uplne najviac na svete a my mu povieme, ako sa to da vyuzit v prospech firmy.

konkurencia na pracovnom trhu je dost velka, ale myslim si, ze v podmienkach dokazeme konkurovat akejkolvek firme v nasom regione (btw: sedime v Prahe). vela firiem robi to, ze da do ponuky inzeratu mega velky plat, super podmienky a tym pritahuju pozornost kandidatov. toto robit nechceme. skusali sme, nefunguje. potrebujeme ludi, ktori chcu robit to co my a dobre podmienky su len vedlajsim benefitom.

ak mate nejake tipy na ludi alebo agentury, ktore sa podobnemu typu vyhladavania venuju. tak mi kludne napiste do komentu, do spravy, alebo na Linkedin. zaujima ma vsetko. headhunteri, ludia z univerzit, startup nadsenci, networkeri. hocikto, kto sa v tychto veciach vyzna. rad sa stretnem a popisem detaily. dakujem za konstruktivnu diskusiu.

(Jan Rosa) #2

Ak by si mal par otazok na vyladenie vasho procesu alebo tipy, tak napis (par rokov som robil recruitera v Google Ireland)

(Milan Majtan) #3

Kulture a hodnotam firmy nikoho nenaucis a tieto veci pozna najlepsie clovek z firmy. Skor by som hladal na miestach, kde sa zdrzuju ludia z vasej firmy. Ved vrana k vrane sada. Vsetko ostatne sa da naucit. Obavam sa, ze nie len v IT cas hotovych ludi davno skoncil a treba spomalit a zacat vychovavat.

(Michal Ziacik) #4

dakujem za nazory,

@janrosa urcite sa ozvem

@Milan_Majtan som presvedceny o tom, ze existuje niekolko biznis enthusiastic ludi , ktori maju podobne ciele ako my, len ich treba najst. najlepsie sa hladaju tak, ze oslovis niekoho, kto ma celu technologicku scenu precitanu a preto som sa rozhodol napisat aj sem. s druhou castou uplne nesuhlasim, teda s tou castou o raste. v momente ked prides do sveta startupov pochopis, ze ked nerasties tak si mrtvy. to je klasicka poucka a vo FinTechu to plati dvojnasobne. takze zastavit rast a koncentrovat sa na vychovu si mozu dovolit ine typy firiem, ale nie startup. rast musi ist ruku v ruke s budovanim timu.

(Milan Majtan) #5

Nehovorim o zastaveny, ale spomaleni. Uz len budovanie org. struktury ti spomaly rast. Zanedbanie vychovy ti skor ci neskor sposobi problemy ci uz vo fluktuacii alebo v roztriestenosti firmy v horsich casoch.

Ale tiez to zalezi ci chces start up neskor predat a tieto “nepodstatne” veci bude riesit velka firma, ktora sa vyzna alebo si firmu nechat aj v neskorsom stadiu.

(Michal Ziacik) #6

neviem, ci sme sa uplne spravne pochopili. v prispevku, ktory som sem postol ako prvy je myslim celkom zrozumitelne napisane, ze sme ochotni investovat vela usilia a prostriedkov do najdenia a nasledneho zaclenenia vynimocneho talentu do nasej firmy. ak to nie je zrejme, tak sa ospravedlnujem. moja chyba.

diskusia o budovani struktury a forme exitu mi nepride v tomto pripade a case uplne na mieste, pretoze problem, ktori by som rad vyriesil je aktualne expert na hiring. nerad by som, aby sa povodna otazka v diskusii stratila.

kazdopadne dakujem za reakciu. rad si vymenim skusenosti v diskusii, kde bude tema o spominanych veciach.

(Dana Kozáková) #7

Ak môžem, prispejem z opačnej strany. Som človek, ktorý už nejaký ten čas práve podobnú prácu hľadá. Sú nejaké portály, kde sa skôr orientujú práve na taký typ zamestnancov - inhiro apod. Nemám s nimi osobnú skúsenosť. Čo som si všimla, tak známejšie firmy (značky) už čoraz viac komunikujú priamo (cez vlastné weby a kanály), akých zamestnancov hľadajú.
Osobne, ako záujemca mám pocit, že všetko sa hľadá v Bratislave, Prahe, prípadne vonku a to je už tak dosť vyčerpané… Ja som dosť flexibilná v zmysle, že na pár dní zájdem kdekoľvek, ale presťahovať, ani chodiť na týždňovky už nemôžem. Osobne si myslím, že aj v malých regiónoch (ďalej od BA, Prahy) je dosť kvalitných ľudí, len to by firmy museli zľaviť z trvalého onsite. Stále proste chcú mať tých ľudí vedľa seba. Pritom ja poznám skvelú niekoľkoročnú firmu (Groupsolver), ktorá od začiatku má dvoch šéfov, jedného v Amerike, druhého na Slovensku. Denne sú v kontakte cez online videohovor cca 2 - 3 hodiny a riešia veci. A vyšvihli sa z nuly na viac ako desaťčlenný tím.
To len trochu na okraj. Keď sa vrátim k pôvodnej požiadavke: nie som si istá, či fakt existuje rýchle riešenie typu zaplatím, mám. Skôr by som išla tým smerom, že oslovila vhodnú komunitu. Ako prvé mi napadá IPA Slovakia a pán Košturiak. Oni práve robia rôzne aj vzdelávacie projekty a myslím, že priťahujú práve ľudí, ktorých by ste chceli mať. Myslím, že napojenie na nejakú takú vhodnú komunitu je dobré aj z dlhodobého hľadiska. Dnes je kvalitných ľudí málo a ak ich chcete získať, musíte byť pre nich aj nejakým spôsobom viditeľní.
Toľko môj nekvalifikovaný pohľad.

(František Baník) #8

Trochu by som sa zastal @Milan_Majtan , lebo v tom prvom príspevku nie je nikde uvedené že ste startup.
Uvádzate že ste mala firma, ale robíte veľký biznis. To sú take abstraktne čísla. Ja si predstavujem že máte 50 ľudí a obrat asi 200M EUR. Vedeli by ste to upresniť. Ľahšie by sa na to reagovalo.
Aby som prispel k diskusii. Tak my získavame ľudí lepšou firemnou kultúrou ako ma konkurencia. A potom si aj veľa vychovavame keďže hotových ľudí je už malo. Napr tento rok sme prijali aj chlapca, ktorý u nás počas školy dva roky praxoval. Ide o duálne vzdelávanie stredoškolákov. Viem že to nie je váš pripad, ale súvisí s témou.

(Michal Ziacik) #9

ano to bude asi moja chyba. to, ze sme firma ktora robi algoritmicke obchodovanie je popisane v sekcii nizsie. kedze je to specificky druh podnikania, nemusi byt uplne zrejme, ze sme fintech startup. co sa tyka tych ekonomickych cisel, obrat nie je uplne najlepsi ukazovatel pretoze dost skresluje. podobne cislo ako ste spomenuli mame aj na webe, ale je to velmi stary udaj. uz sme narastly niekolko nasobne.

co sa tyka poctu zamestnancov, tak tam sme skutocne velmi poddimenzovani. sme traja. nasa firemna kultura je velmi dobra. mame v podstate rovnake podmienky a aj benefity ako konkurencia. nasou konkurenciou na trhu prace su firmy ako avast, seznam, sapho a podobne. dnes v principe kazdy ponuka rovnake podmienky. bez ohladu na to, ci je velka firma alebo mala. pretoze inak sa podnikat v tomto sektore neda. male firmy musia dorovnat podmienky velkych.

(Peter Kmec) #10

Čo takto akvizícia nejakej firmy? Našiel som vizitku, ktorú mi dal borec, ktorý rieši podobný business. Skús ho kontaktovať, možno nadviažete spoluprácu alebo sa podelíte o know how… držím palce. (kontakt pošlem v PM)

Ak by som hľadal takých zamestnancov, určite by som si našiel čas v kalendári a chodil networkovať a rozprávať o tom čo robím… podľa mňa na podobných eventoch, ktoré sú v Bratislave skoro každý týždeň nájdeš namotivovanych ľudí.

(Michal Ziacik) #11

dakujem za nazor. ano nad akviziciou firiem rozmyslame.
dakujem za tip. pozriem sa na to

(Michal) #12

Zdravim, pred par tyzdnami som vas skusal kontaktovat na info zavinac golemtrader .com s nejakymi informaciami o mne a comu sa venujem, pretoze by som mal zaujem o pracu na podobnom projekte. Ale doteraz som nedostal ziadnu odpoved, tak neviem ci to nie je spravny email, alebo ste moj email nedostali, alebo uz nehladate novych ludi?

(Michal Ziacik) #13

ak ste ma nekontaktovali priamo nainzerovanu poziciu, ktoru sme obsadzovali, tak je mozne, ze som mail prehliadol. skontrolujem to a dam Vam vediet.

(Michal) #14

Dobre, dakujem :slight_smile: Email som posielal asi na vas vseobecny email, nie prostrednictvom kontaktneho formulara ako reakciu na konkretnu ponuku. Pisal som z emailu actiwebs zavinac gmail .com.

Michal nerozmyslate nad tym, ze si tych ludi “vychovate”? Vsade je trend najimat hotovych ludi… Som zastanca pristupu, ze sikovni ludia s chutou sa ucia rychlo pokial dostanu prilezitost a motivaciu robit na vacsich cieloch-z osobnej skusenosti viem ze brigosov, ktorych firma najimala potom nasledne zamestnali na 100%-je pravda, ze niektori z noch robia len koli prachom, ale to uz je potom otazkou motivacie manazmentom :slight_smile:

(Andrej Gaško) #16

Michal, skuste si na linkedine vyhladat Dalibora Slávika. Je to šikovný headhunter, veľmi uznávaný! :slight_smile: práce zdar

(Michal Ziacik) #17

Dobry den,

Ako som uz napisal vyssie pre @Milan_Majtan, vychovavanie vlastnych ludi je samozrejme dobra vec, kazdopadne plati, ze v startupoch, ktore maju globalnu ambiciu je matematika trosku ina. Na to, aby ste mali udrzatelnu konkurencnu vyhodu nie je dolezite len najimat sikovnych ludi, ktori budu schopni sa ucit. Musite najimat tych najlepsich ludi, ktori maju schopnost ucit sa ovela rychlejsiu ako je bezne. Treba si uvedommit, ze v startupovom ekosysteme nie je cielom postavit dobre fungujucu firmu, ale postavit dobre fungujucu firmu extremne rychlo. Velmi dobre o tom prednasa Andrej Kiska ml. Investicny horizont VC investorov je skratka iny ako beznych investorov.

Dalsou velmi dolezitou vecou je cena, ktoru firma musi zaplatit. Mozno to nie je na prvy pohlad uplne logicke, ale paradoxne menej skuseni ludia su pre firmu ovela drahsi, ako experti. Firme, ktora cieli na rychly rast sa totiz v prvom pripade predlzuje doba, za ktoru bude clovek schopny exekuovat strategiu firmy v praxy. Dneska si kazdy kandidat do CVcka napise, ze ma schopnost sa rychlo ucit nove veci, ale prax je taka, ze nie je. Schopnost rychlo sa ucit maju kandidati, ktori maju vyborne teoreticke znalosti alebo prax s podobnym druhom biznisu. Svoje skusenosti potom len posuvaju na vyssi level. Pre firmu to znamena zvysenie kapacity (kvantitu), pre kandidata je to Level UP v jeho skillsete pretoze startup pracuje s inovaciou. => Win - Win

Ked sa bavime o cene, ktoru firma musi zaplatit, vacsina si predstavy plat zamestnanca, ale ten je v principe zanedbatelny. Cena ktoru firma plati je vycslena v pocte mesiacov v ktorych firma nefunguje v idealnom nastaveni. To znamena, ze negeneruje vykon, ktory by bol pre nu optimalny v case, kedy tych novych zamestnancov netrenuje, nezauca.

Moj prvy post som sem pisal v dobe, kedy som hladal tych najlepsich kandidatov, pretoze sme museli fixnut naliehavy problem. Dnes sme v situacii, ze mame tim pre vyvoj naplneny. Cas exekucie 6 mesiacov. Firma sa nespomalila.

(Michal Ziacik) #18

dakujem za tip