Hodnota spolocnosti

(Tomas Polak) #1

Ahojte, viete mi poradit akym sposobom sa da vycislit hodnota spolocnosti v pripade ak sa ide spolocnost predavat, alebo odchadza jeden zo spolocnikov.

ďakujem

Tomas

(František Baník) #2

Ahoj, tak sú asi tri možnosti a ich kombinácie:

• násobky ročného zisku, napr ročný zisk je 100 000 EUR, a dohodne sa sedemnásobok tak má hodnotu 700000 EUR
  • hodnota majetku firmy, ak vlastni budovy, resp iný dlhodobý majetok, dá sa oceniť znalcom.
  • dokladovatelny potenciál rastu počtu platiacich zákazníkov v čase. To je hlavne pre prípad nejakého startupu, ktorý ešte nie je v zisku, ani nič oceniteľných nevlastní. Ale to ti lepšie odpovedia investori.

Hlavne si treba uvedomiť čo má naozaj hodnotu. Zvyčajne tu hodnotu tvoria ľudia pripadne nejaké patenty. Pre mna by nemala zmysel akvizícia ak by mi neostali ľudia čo tvorili tu firmu. Lebo všetko si kúpiš, len ľudí si nekúpiš.

(Tomas Polak) #3

Ahoj Fero, vdaka za odpoved. Mas s tym co pises aj realnu skusenost ? Mne to pride dost zjednodusene, co si mi napisal. Neber to ako znevazovanie tvojho nazoru alebo rady, som vdacny za akukolvek radu, nazor, ale ocakaval som ze hodnota firmy bude vychadzat z fin. ukazovatelov, uct. zavierky, suvahy, vykazu ziskov a strat, cash flow

(František Baník) #4

No ja nemám lebo vždy keď sa s niekym začneš baviť o kúpe tak má pocit že jeho firma má hodnotu milióny, pritom keď pozrieš výsledovky, tak má ledva pár desiatok tisíc zisku.
Môj kamarát robí oceňovanie v jednej poradenskej firme a asi nedostaneš presný vzorec ako to vypočítať. Sú to kombinácie tých metód čo som písal. A každé ocenenie je individuálne. Takze ak by si to chcel presne, mohol by si osloviť niektorú z poradenských firiem.
Ale Michal @truban už kupoval nejaké firmy, tak možno ti poradí múdrejšie.

(richard.tomandl) #5

Ahojte,

skusim v strucnosti. Konecna cena za podiel na spolocnosti je v pripade odchodu jedneho zo spolocnikov na ich vzajomnej dohode, v pripade predaja spolocnosti na dohode predavajuceho a kupujuceho. Jasne, ze je potrebne dopracovat sa k nejakemu zakladu pre dohodu.

Moznosti je viac, sposob vypoctu ceny zavisi od okolnosti, v akom stave sa spolocnost nachadza:

• ak ma spolocnost nejaky majetok a dalsia cinnost bude zavisiet vylucne od snahy zostavajuceho spolocnika (ak spolocnost nema stalych zakaznikov ani referencie, ktore maju nejaku hodnotu), je asi najblizsie urcenie tzv majetkovej hodnoty - k dohodnutemu dnu sa spocita vsetok majetok, odpocitaju sa zavazky a mas pribliznu hodnotu firmy (mozno vychadzat zo suvahy, avsak suvaha velakrat neobsahuje vsetok majetok - napriklad tzv dlhodoby drobny majetok a tiez zostatkova cena dlhodobeho majetku sa moze lisit od ceny, za ktoru sa da predat. Preto je potrebne ciastky v suvahe upravit na realnu hodnotu). Z tejto hodnoty sa potom moze vychadzat pri dohode o cene za podiel na spolocnosti.
  • ak ma spolocnost rozbehnuty biznis, zakaznikov, referencie a pod, najlepsie je pouzit metodu diskontovaneho cash flow. V zasade sa spravi REALNY plan cash-flow na 5-6 rokov, ktory akceptuju obe strany, vypocita sa cista sucasna hodnota buducich penaznych tokov za tychto 5 ci 6 rokov, ktora sa da povazovat plus-minus za ocenenie spolocnosti. Z tejto hodnoty sa potom moze vychadzat pri dohode o cene za podiel na spolocnosti.
    Co sa tyka ocenenia znalcom, mozete ho na ocenenie firmy pouzit, avsak bude potrebovat vsetky relevantne informacie od Vas a bude Vas to stat dodatocne peniaze. V zasade vsak bude postupovat tak ako som napisal vyssie.

Richard

(michal truban) #6

vsetko co napisali chalani hore je pravda.

ocenovanie spolocnosti je na jednu stranu zlozite a na druhu celkom jednoduche.

vacsinou sa nato kazdy pozera ako na nasobky ebitdy (z toho vychadza aj viacero metodik na vypocoet hodnoty firmy). s ebitdou sa da samozrejme aj rozne uctovne sermovat, takze aj tu ide o to, co sa za ebitdu povazuje medzi kupcom a predavajucim.

vseobecne by som ale k hodnote firmy pristupoval bud ako 5-7 nasobok ebitdy alebo 1-2 nasobok zisku. vsetko ostatne su potom rozne vynimky, rychlo rastuce firmy, velke firmy, kupujucemu to dava iny ako ekonomicky zmysel (do portfolia, porazenie konkurencie atd…)

kazdopadne nakonci dna to konci vzdy natom, co je ochotni zaplatit kupec a zaco je predavajuci ochotny predat.

ked mate cloveka, co chce firmu predat, tak ta ista firma sa preda za uplne inu ciastku, ako ked ju majitel nechce predavat lebo ma s nou ine plany a kupujuci ho musi preplatit. (vtedy sa to vacsinou ani neoplati).

ked si pogooglis o valuaciach firiem atd… tak najdes kopec materialov ked sa chces do hlbky tym zapodievat.

(richard.tomandl) #7

Este taka mala pomocka na “prstocucovy” odhad hodnoty firmy podla EBITu a obratu, ktoru pravidelne aktualizuje nemecky Finance Magazin sa nachadza tu: http://www.finance-magazin.de/research/multiples/ a aktualne data v dokumente http://www.finance-magazin.de/fileadmin/PDF/Multiples/FINANCE-Multiples-02-2017.pdf Pre male firmy si pozrite udaje “small cap”. Stanovenie ceny je vsak nakoniec vzdy individualne a treba sa pozriet na kondiciu a potencial konkretnej firmy.

(Maroš Sollár) #9

Pisem moju realnu skusenost s realnymi cislami aby to bolo predstavitelnejsie. To co pises trapilo aj mna. Potreboval som predat nejake % mojho projektu aby som sa mohol pohnut dalej. Projekt mal vtedy 3 roky a posledny rok trzby 25 tis. € rocne! Ale planoval som dostat aspon 100 tis. a sucasne som nechcel stratit viac ako 20% firmy. I ked to vyzeralo dost sialene. Zobral som si Excel a spocital som moju pracu ktoru som dal do toho vyjadrenu v pomyselnom plate (vtedy 2 tis. € mesacne) + vsetky naklady doteraz (az po poslednu spinku) + naklady na ludi a vobec vsetko. Z toho mi vysla suma k aktualnemu dnu.
Potom som odhadol plan ze kde bude firma za 3 roky a ake naklady na to bude potrebne vynalozit a kedy dosiahne firma breakpoint. Vysledok bol, ze som odhadol hodnotu firmy na 750 tis. €. Spisal som to do business planu, ze kde sme a kde budeme a preco, aby bolo jasne ze som si tu hodnotu nevycucal z prsta.
V podstate som predaval potencial projektu.
Vysledok je, ze som nasiel cloveka, ktory si ten potencial kupil :slight_smile:

V princípe ste to už viacerí popísali správne, takže len pár poznámok z ex-big4 praxe.

1. metódami, ktoré ste popísali ( výnosová/DCF resp. porovnávacia/multiples) dostávate tzv. enterprise value. Aby ste dostali hodnotu pre majiteľov, tzv. equity value (debt free cash free principle) musíte ešte odpočítať čistý dlh, teda všetok úročený dlh mínus cash (niekedy len excess cash). Príklad z praxe (čísla vymyslené, ale príbeh nie): zaujímavá ale preinvestovaná firma zaoberajúca sa obrábaním kovov v blízkosti automobilky. Majiteľ si na zveľadenie firmy požičal 5 mil. a pýtal za ňu 3 mil., teda Enterprise value 8 mil…Hodnota cez EBITDA násobok vyšiel 6 mil. Záver: nikto mu nechcel dať 3 mil., maximálna ponuka v predajnom tendri bola 800 tis.

2. Multiples/násobky: EBITDA sa používa najčastejšie, môj odhad je 70-80%, ale okrem finančných sa používajú aj nefinančné násobky: výkon v MWh x násobok pri energetických firmách, fotovoltaikách, dotácie x násobok pri poľnohospodároch, počet autobusov x násobok pri prepravných firmách a pod.

3. Výnosová metóda/DCF: Popri výpočte voľného cash flow počas obdobia fin. plánu je ešte kriticky dôležité vypočítať diskontnú sadzbu tzv. WACC, ktorým sa cash flow diskontuje a udržateľnú mieru rastu. Tieto faktory výrazne ovplyvňujú hodnotu.

4. Nechcem sa už ďalej rozpisovať, ale robia sa ešte ďalšie úpravy hodnoty, ktorá sa vypočíta vyššie spomínanými metódami, napr. o neprevádzkové aktíva alebo pasíva, zmenu pracovného kapitálu a pod.

5. Oceňovanie startupov: Osobitná kapitola,málo priestoru tuto v diskusii. Metódy sa menia aj od fázy životného cyklu resp. od investičných kôl, seed, pre-serie A, serie A, B, C, až po venture.

… ale tak ako napisal Michal Truban, ak sa dohodnete na cene s kupujúcim, všetky metódy sú zbytočné. Ocenenie firmy nehovorí za koľko firmu predáte, to vám len povie, či sa predaj oplatí. Ak je ponúkaná cena nižšia než vypočítaná, potom sa vám oplatí viac si firmu ponechať a benefitovať z jej ziskov v budúcnosti.