Hodnotíme vaše podnikanie

(michal truban) #1

Toto je topic, kde môžete postovať svoje biznisplány, prezentácie, nápady na podnikanie predtým ako ich pošlete nejakým investorom.

Investori - databáz - investormi - databaz - investor
(Michal Pipka) #2

Aký postoj, chut či náladu :slight_smile: majú investori ak sa na nich obráti firma, ktorá je uz na trhu a chce rozšíriť ponuku o služby a vývoj. Nielen nakúpiť a predať cez svoj e-shop.

Podla mojich informacii sa dost investuje do smart home rieseni. Takze ak je dobry napad a je uz nejaky prototyp, tak myslim, ze najst investora nebude az taky velky problem :slight_smile:

(Michal Pipka) #4

Máš pravdu. Aj začínajúci podnikatelia majú čím ďalej tym viac možností na oslovenie investorov a mentorov. Klobúk dole pred týmito ľuďmi.

Kto chce cestu si nájde.

(michal truban) #5

vsetko zalezi od biznis planu a co vlastne chces. ak mas napad ako rozsienim sluzieb znasobis obraty ale potrebujes nato vstupne investicie, tak to je dobra ponuka aj pre investora.

(Michal Pipka) #6

Veď to, že mám nápady na rozšírenie služieb, rozšírenie o jednu max. dve kamenné predajne a zároveň miesta na vyzdvihnutie balíkov z e-shopu.

Plus máme v ponuke riadiaci jednotku, ktorú vyvíjajú s externou firmou.

Len mám extrémne konzervatívneho bossa, ktorý rast firmy necháva na prirodzený rast.

(michal truban) #7

to uz si treba s nim vydiskutovat. ale aj jemu to vies predat cez zaujimavy biznis plan. pripadne to mozes spravit tak, aby on neriskoval, ze sa moze vytvorit nova firma do ktorej on zainvestuje ale budes to rozsirovat ty a mat tam tiez share z toho.

malokto vie, ale aj miso mesko z martinusu zacinal tak, ze majitelia celu expanziu nechali na neho, lebo videli aky je sikovny a oni boli zaroven konzervativnejsi.

(Michal Pipka) #8

S tou druhou firmou to tiež nie je zlé… už len to dať na papier…náhodou sa neposkytujú financie na kúpu kontrolného balíka? A následne uskutočnenia biznis plánu? Terajšia značka je na trhu už osem rokov a je dobre vnímaná zákazníkmi.

(michal truban) #9

ako vzdy zalezi od investora. rozni ludia vedia ponuknut peniaze na rozne veci. cize neni to standardny pripad pre VC investorov ale verim, ze to niekomu moze davat zmysel

(Michal Pipka) #10

Na začiatok by som sa s niekým potreboval porozprávať a z utrskou a nápadov poskladať myšlienky.

Čo poviete na tento produkt? OpenScooter Mám muž funkčný prototyp a váham či má vôbec zmysel oslovovať investorov alebo to “bootstrapovať” prípadne využiť crowdfunding. Nechal som sa počuť, že investori neinvestujú do jednoosobových projektov čo je aj môj prípad.

(michal truban) #12

v zasade nie je pravda, ze investori neinvestuju do jednoosobovych projektov. je to len jeden z parametrov a imho ten menej podstatny.

samozrejme je dobre, ked ukazes ze vies vybudovat team a prijat ludi a spolupracovat s nimi. lebo velku firmu sam nevybudujes.

kazdopadne investorov zaujima hlavne jedinecnost, velkost trhu, produkt market fit - resp. traction ako sa to uz predava, a kopec dalsieho.

to, ci to bootstrapovat alebo robit s investorom si rozhodni na zaciatku biznis planu. v knizke o tom pisem :))

(Augustín Zubo) #13

Nazdar. zaujimalo by ma, ked to ma tolko klbov, ako sa sprava prototyp… myslim tym, ci je to dostatocne tuhe, pripadne ci si nemyslis, ze sa to casom rozhrka. chapem, ze sa snazis dosiahnut co najvacsiu spratnost, no nie je tolko stupnov volnosti skor na skodu? hod sem aj fotku prototypu, strasne ma to zaujima

Myslim, že je to dosť tuhé. Je to z leteckeho duralu a vôbec nehrká. Pre mňa je dôležité aby bola ľahká a spratná. Veľkých a ťažkých elektrických kolobežiek je neúrekom.

(Patrik Audi Olejár) #15

@Anton, prave po precitani tvojho prispevku som natrafil na tento prispevok, to len pre inspiraciu. (+ to, ze ides spravnym smerom, len treba doladit dizajn nech to je to, co kazdeho zaujme a skladnost ukazat ako bonus)
https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FAutoblog%2Fvideos%2F10154558177506760%2F&

(michal truban) #16

vyzera to zaujimavo. kolko to vazi?

• mas k tomu biznis plan, pripadne pitch deck?

Bez akumulatorov to ma zhruba 1200g, celkovo motorizovane to bude do 2kg. Plánom som sa zatial nezdržiaval.

(michal truban) #18

rozumiem. ale bez toho aby si sa aspon trosku zamyslel ako nato, tak nevies poriadne rozhodnut ci ist hladat investora, alebo to bootstrapovat alebo co.

bolo by dobre sa zamysliet aspon, kolko toho vies predat (pozriet aky velky je trh s takymito veciami a kolko sa toho tak predava)

potom si spocitat naklady na taku vyrobu, naklady na distribuciu atd…

a potom vies zhodnotit trosku, ze ci nato mas zhanat investora alebo ti staci par euro.

(Patrik Audi Olejár) #19

bez akumulatorov? Tam planujes davat este aj baterky? :slight_smile:

áno, zmestí sa ich tam dosť.