Nový nápad - platforma pre obchodovanie na burze ?

Dobrý deň
Čo Váš názor na rozbeh takého niečoho. Hlavný smer by bol obchodovanie na burze, čoho je dnes celá rada reklám a kadečoho. Prevažne plno reklám, kúpte si robota s takým ziskom a pod.
Môj nápad by spočíval vo vytvorení platformy, ktorá by obsahovala databázu robotov, kde by mohli užívatelia mohli pridávať vlastných robotov a zároveň obchodovať pomocou nich. Zo začiatku by som vytvoril ja svojích (cca 30), nakoľko sa tomu venujem. Platforma by zároveň obsahovala rozhranie, kde by si užívatelia jednoduchými krokmi (pomocou návodu) zapli robota. Poslali by si peniaze a mohli by obchodovať pomocou robotov. Videli by online obchody, denný profit/stratu a sami by mohli špekulovať nad tým koľko peňazí vložia a akých robotov zapnú, či vypnú.
Môj zisk by spočíval z dvoch možnosti:

1. Ak by niekto pridal robota, zaplatila by sa mu za jeho vloženie nejaká suma – napríklad 10eur. Následne, ak by si ho niekto zapol pri obchodovaní, zaplatil by prenájom napríklad 8 eur.
  2. Alebo pripadá druhá možnosť a to, že za uskutočnenie obchodu sa platia komisie brokerovi za sprostredkovanie obchodu. A keďže platforma by bola napojená na nejakého brokera, dohodla by sa akokeby provízia z každého obchodu. Táto varianta je asi zaujímavejšia keďže roboti by otvárali obchody „neustále“. Ak by som sa rozhodol pre tento druhý variant, prvý by bol zdarma.

Samozrejme celý nápad by bol podmienený tým, že každý uživateľ by bol oboznámený zmluvou, že obchodovanie na burze je rizikové a podobne. Čiže by sa zodpovednosť za úkony preniesli na užívateľa. Možno je to jednoducho a v krátkosti popísané ale viem, že to nie je tak jednoduché.
Opakujem, že úkony (ako vybrať robota, nastaviť ho, zapnúť a vypnúť) by boli popísané v návodoch. Samozrejme všetko by to bolo riešené na úrovni EN.
Myslíte si, že by to mohlo mať úspech, resp. šiel by niekto do toho ? Viem čo chcem ako to chcem, pohybujem sa v burzovom svete, avšak neviem to naprogramovať a byrokraticky riešiť na úrovni napríklad amerického brokera. Angličtina nie je až tak dobrá 

Popísal som to tak narýchlo ale tých nápadov je viac. Skôr len či by niekto do toho šiel alebo ja neviem.
Poprípade ak ste pán Truban na Floride, nebolo by to zaujímavé ? 

(michal truban) #2

celkom fajn napad asi. ale ako som pisal v knihe, treba si k tomu pozriet konkurenciu, spravit nejaky ten biznis plan s prepoctami na mozny zisk, skusit spravit prototyp, skusit posirit na prvych zakaznikov a potom skusit rast.

druhy level toho je, ze ja moc taketo spekulativne obchodovanie s akciami neuznavam. pretoze to je celkom hazard. a vacsina ludi natom strati. cize ta hodnota je tam taka dost o ktorej sa da pochybovat :slight_smile:

(Petr Bela) #3

Koukni na Quantopian. Neni to oboustranna platforma jak pises, sice jako programator tam pises trading algoritmus, ale kupcem je samotny Quantopian a vyplaci ti podil, kdyz tvuj algoritmus pouzijou. Doporucuju si prostudovat, jak fungujou, a zjistit, jake jsou vubec regulace okolo prodavani algoritmu treti strane.

K tvojmu napadu mi napadli 2 veci o tvojom moznom trhu a o tom, co uz existuje, mozno ti to pomoze, ak to budes skumat hlbsie. Tim Ferriss vo svojich podcastoch propaguje Wealthfront.com - je to nejaka sikovna sprava aktiv podporovana roznymi chytrymi nastrojmi od Apple a pod. Potom na Wolves Summite v Polsku bol minuly rok jeden Startup, ktory velkou rychlostou prerazil platformou o obchodovani na burze. Pokial viem, tak to vyvijali 2 roky a uz maju investora. Pozri video tu https://youtu.be/nGk6evzJlh0

(Viktor Szőke) #5

Toto je aj moj nazor, skutocna hodnota sa vytvara niekde inde…

(Michal Ziacik) #6

co sa tyka napadu, je dobry, ale ako uz bolo popisane hore, bolo by fajn si k nemu spravit nejaky research. ci uz podobny produkt existuje a ako je na tom konkurencia. ja som sa o tuto problematiku zacal hlbsie zaoberat cca v roku 2011 a robil som skutocne deep research, ku ktoremu som napisal aj seriu clankov. takze ak vas to zaujima napisem suhrn.

podobnych platforiem, ktore si tu popisoval existuje po svete tony. jednou z najstarsich je platforma collective2 https://goo.gl/KD7y2q . vo svete sa velmi nerozlisuje medzi tym, ci je to marketplace s botmi alebo marketplace kde ludia sharuju svoj skill. cely biznis sa vola poskytovanie signalov. respektive strategii. pozitivum toho biznisu je, ze astronomicky rastie. v rokoch 2004/5 bolo podobnych platforiem na svete asi 10. dnes su ich stovky. je to dosledok toho, ze brokerage business po roku 2008 vplyvom technologii a liberalizacii prostredia zacal raketovo rast. dovod preco je tych platforiem dnes tak vela je biznis model na ktorom je to postavene. bod 2 tvojho prispevku. feecka za zobchodovany objem. napisem sem aj konkretne cisla, aky je potencial toho biznisu.

najprv ale k tym botom. predstava , ze urobis 30 botov, ktore budu fungovat na dlhodobej baze a budu generovat konzistentne vysledky zaujimave pre investorov je uplne nerealna. co sa tyka tvojho biznis planu, ze ti ludia budu poskytovat systemy alebo signaly za 8-10$ subscription fee je uplne mimo realnych nakladov vytvorenia takej strategie. tento model je davno prekonany a neschopny porazit konkurenciu. dnes idu vsetci na feeckach za objem.
predpokladajme teda, ze si zvolis druhy biznis model, kedy si pod hlavickou introducing brokera budes moct nechat percentualnu cast feecka, ktore klient zaplati brokerovi. (na co mimochodom budes potrebovat licenciu od regulatora)
a tu nastava jeden roblem, ktory musis vyriesit. ten problem je vlastne spojena nadoba. potrebujes dve veci. bez vyriesenia prvej nemas druhu a naopak.

1. dostatocne mnozstvo solidnych strategii, ktore budu pre investorov zaujimave.
  2. dostatocne mnozstvo kapitalu, ktore bude tymito strategiami obchodovany u brokera.

ako som spominal vyssie, vyvoj solidnej strategie stoji peniaze. to je investicia, ktoru chce signal provider spat. bez kapitalu, ktory si jeho strategiu subscribne sa nepohne, pretoze nepretoci dostatocny objem. znamena to ze ak ten kapital na sieti nemas, tak neprinutis providera sharovat svoje signaly. Investor s velkym kapitalom si zase nesubscribne signaly od deciek, ktore im tie peniaze na burze spalia. velky kapital chce, aby boli splnene standardy, systemy mali urcite metriky. bez dlhodobeho trackrecordu a historie ziadny velky balik na tvoju platformu nepride.

mozes svoj produkt cielit na retail a male ucty. drobnych investorov. ale ako som povedal vyssie, takych platforiem existuje mraky, a vsetky su free. maju licencie a maju historiu. inac ta historia by ti paradoxne mohla pomoct, pretoze ak dnes niekto bude skumat statistiky, tak pride na to, ze tieto retailove siete su v pernamentnom procese umierania. vsetky bez rozdielu. dovody su dva. pozri obrazok jednej s najvacsich zulutrade. toto je statistika objemu kapitalu spravovanych top 15 providermi za roky 2011-2015

toto su statistiky velkej umierajucej siete. len pre zaujimavost pre startupistov, ktori si ficia na valuaciach. podobne site (trosku mensie) sa dnes predavaju za +$ 10M. zalezi na pocte klientov na strane investorov a kapitale na uctoch. cca valuacia = assets under management / 5(10). samozrejme do toho vstupuju aj faktory ako aktivni investori , aktivni signal provideri (toto je tiez problem lebo velke mnozstvo provider uctov su fake ucty, alebo duplicitne ucty jedneho providera) . takze keby ste taku siet niekto chceli robit a potom ju strelit , nezaskodi vediet za kolko.

dovody umierania sieti vyplyvajuce zo statistiky su v principe dva.

1. signaly poskytuju amateri a ked nepodvadzaju vedome, tak investorov oberaju o peniaze svojou neprofesionalitou.
  2. prevadzkovatelia tychto sieti su vacsinou brokeri, ktori su v konflikte zaujmov. nejde im o to, aby retailovi investori zarabali peniaze, ide im primarne o objem, ktory bude v ich pooloch pretoceny, a preto podporuju obchodovanie vo vysokych otackach. takzvany churning https://goo.gl/AngL7z

aby som nekrivdil uplne vsetkym retailovym platformam, musim dodat, ze som si uplne isty, ze skor ci neskor pride niekto, kto urobi dobry system aj pre retail. zmeni biznis model, nastavy rankingy tak, aby sa aj menej kvalifikovani investori dokazali v systeme udrzat dlhodobo. neprichadzali o peniaze. problem ale je, ze takyto system este na trh nikto nepriniesol. tieto systemy totiz tvoria vacsinou nadsenci do technologii a nie profesionalni portfolio manazeri. problematika je strasne komplexna a neda sa robit systemom learning by doing. kazdopadne potencial tohto biznisu je neskutocny. neda sa ani vycislit. ako dokaz poviem len, ze uz dnes sa do tychto sieti pustaju obrovske mena, ktore sa sustreduju na vacsich klientov. uvediem len dva priklady.

1. Interactive brokers ako jeden s najvacsich retailovych brokerov spustil Investors marketplace https://goo.gl/Vwws5U
  2. Institutional Advisory Services Group spustila svoj marketplace s CTAckami a HF https://goo.gl/AkpnV7

aby si vedel do coho ides, tak treba brat do uvahy aj fakt, ze na svete existuje asi 2600 (fx+cfd) brokerskych spolocnosti, z ktorych mozno polovica prevadzkuje nejaku formu social tradingu, alebo pamm managementu.(starsi brat). to je len retailova strana. co sa tyka institucionalnej, tak tvojou konkurenciou su vsetci brokeri a HedgeFondy a CTAcka, ktori robia tuto istu sluzbu niekolko desiatok rokov. to pisem len na margo toho, ze si napisal ze je to novy napad. bohuzial nie je. koncept PAMM je znamy a funguje desiatky rokov. koncept social tradingu funguje (nefunguje) poslednych 15 rokov. Na to aby si taku siet postavil potrebujes zopar koderov, ale hlavne cloveka , ktory sa v tejto oblasti pohybuje roky, a je si sakramensky isty tym co robi, a preco to robi. v startupovom svete som nikde nevidel take percento failov, ako prave v tejto oblasti. ale kazdy do toho chce ist, pretoze su v tom neskutocne prachy.

ak vas zaujimaju konkretne cisla, tak sem mozem hodit maly prepocet. aby bolo jasne na com ten biznis stoji (a pada)