Prenájom zariadenia - ako určiť cenu?

(Jan Kuzma) #1

Máte niekto reálnu skúsenosť ako vypočítať optimálny mesačný nájom zariadenia? Kedy by mala byť návratnosť a podobne? Vôbec nemám predstavu čo všetko brať do úvahy.

Prenájom pre právnicke osoby.

(Matej Lisý) #2

Asi by som si vyratal do kedy chces mat navratnost (mesiace, roky), odhadol kolkym firmam to viem poskytnut mesacne a vypadla mi z toho cena ktoru by som mal ponuknut. Dalsi pristup je porovnat s konkurenciou pripadne s podobny produktom. Navrhol by som tiez viac balikov prenajmu, jeden basic a druhy nejaky upgrade. Snad pomohlo:)

(richard.tomandl) #3

Ahojte,
ja by som postupoval tak, ze by som zobral:

• predajnu cenu, za ktoru by som vedel zariadenie zakaznikovi predat (tu uz mam zohladnenu marzu, riziko musim eliminovat v samotnej najomnej zmluve)
  • naklady na udrzbu zariadenia pocas celej doby prenajmu, pokial by som ju platil ja
  • naklady na financovanie nakupu zariadenia (uroky a poplatky)
  • naklady na administrativu (fakturacia najomneho)
    To by som podelil dobou, za ktoru chcem mat zariadenie zaplatene.
    Takuto kalkulaciu je dobre mat pripravenu nielen na to, aby som neprerobil, ale aby som zakaznika vedel presvedcit, ze najomne je ferove. Samozrejme, ked takyto „operativny leasing“ ponukaju aj konkurencne firmy, tak budem musiet prisposobit dobu, za ktoru budem chciet mat zariadenie zaplatene a zvazit, ci sa mi to vyplati.
    Pozor na DPH; ak som platitel, davam do kalkulacie ceny bez DPH, ak nie, potom s DPH.

(Jan Rosa) #4

K radam vyssie by som este pridal, ze si vypocitaj nejaku pesimisticku (30%) a optimisticku variantu vytazenia (80%), a porovnaj si, ci aj pri pesimistickom odhade to ma pre teba nejaky financny zmysel.

O ake zariadenie sa jedna?

(Jan Kuzma) #5

Ďakujem páni za odpovede.

Jedná sa o čítačku dokladov pre hotely. Je na to naviazaná aj ďalšia služba.

(Maroš Sollár) #6

My riesime franchizing fastfoodu, ktoreho sucastou su aj zariadenia. Cize taktiez je tam na to naviazana aj ina sluzba.
Isli sme na to z inej strany. Pracujeme s koncovou predajnou cenou a nakladmi na priemerny servis za to obdobie a casom za ktory chceme zariadenie zaplatit. Ten cas je vyrazne kratsi ako jeho odpisove obdobie, maximalne je to polovica alebo este menej. No a potom uz len matematika. Este v urcitych pripadoch to moze mat progresiny rast, aby na zaciatku mala prevadzka cas na rozbeh ked ich trzby este niesu take ako budu na konci.