Tvoríme tímy :)

(michal truban) #22

celkom zaujimavy napad. ako sa pozeras nato, ze o par rokov moze brutalne klesnut pocet ludi pracujucich v automotive kvoli automatickym autam?

ako je jasne, ze o to bude este vacsi dopyt po niektorych druhoch odbornikov, ale aj tak.

(Zuzana Kvočeková) #23

Automatické autá bude tiež musieť niekto vyrábať a robotizácia síce napreduje a bude treba čoraz menej “montérov” ale o to viac vývojárov. Okrem toho to zatiaľ tak vyzerá že automatické autá budú vedieť fungovať iba v uzavretom systéme (medzi autonómnymi autami), takže je to naozaj na dlho kým klasické autá vymrú.
Dnes je iba na Slovensku voľných vyše 1000 pracovných miest v automotive a príchodom Jaguára sa budú ľudia hľadať lupou. Verím, že ten môj portál takou lupou môže byť :slight_smile:

(michal truban) #24

jop. ako dava to zmysel :slight_smile: aj ked je pravda, ze v hiringu tu ma profesia brutalnu dominanciu, ale ked budes mat dostatok ponuk a klienti budu spokojni, moze to fungovat.

(Zuzana Kvočeková) #25

Nechcem robiť konkurenciu Profesii- nie je to ani myslím možné. Neuspeli proti nim ani nadnárodné portály s iným finančným zázemím ako mám ja.
Záujem firiem o inzerciu sme prezisťovali ešte pred realizáciou projektu a je vysoká. Aj nám inzerujú. Problém mám skôr s povedomím medzi užívateľmi / záujemcami o prácu. Ak by vedel niekto poradiť alebo niekoho :slight_smile:
Parádny deň želám!

(Milan Majtan) #26

Myslíš si, že je to o povedomí alebo o tom, že ľudia strácajú záujem o prácu v automotive?
Z pohľadu človeka, čo robil v automotive viac ako 5 rokov mi to príde, že pokiaľ človek nepracuje na centrále, tak je len máločo môže ovplyvniť a to byrokratické prostredie, kde dobré nápady umierajú lebo sa hľadajú dôvody prečo sa to nedá a prečo niečo skomplikovať nie sú nejak motivačné prvky.

Taktiež sa tam prejavuje “kríza globalizácie” kde je na jednej strane sa tlačí priamo alebo nepriamo na znižovanie nákladov. Toto keď si človek spočíta, tak sa mu neoplatí ísť do automotive, kde bude reálne zarábať čím ďalej tým menej.

Ďalej rozpor medzi osobným a pracovným životom, kde ten technik nemá dovolenku, čas na seba, mobilita.

Riešenie týchto problémov mi pri tých ponúkaných pozíciach chýba o tom, že inzerujú tam na prvý pohľad agentúry ani nehovorím.

(Zuzana Kvočeková) #28

Záujem o prácu v automotive bol a bude. Hľavne u tých, čo je pre nich prvoradá stabilita, ľudia čo majú rodiny a hypotéky, iné záväzky a nepotrebujú ani tak tvoriť ako mať pravidelne a presne výplatu na účte. Volkwagen “skončil” v SR ako najlepší zamestnávateľ roka 2015 pred Google , RTVS, Pixelom a všetkými tými firmami, ktoré ponúkajú voľné ruky kreativite zamestnancov. Pre istú skupinu ľudí bude práca v automotive vždy zaujímavá.
Ibaže sa hľadá 1000 ľudí do výroby každý deň, tak si zamestnanci zvykli, že ich s ponukou práce oslovujú a oni sami sa nikam “pchať” nemusia a už vôbec nie na nejaký nový pracovný portál :slight_smile:)

Na Ajobs je 1/3 pracovných pozícií od Personálnych agentúr, 2/3 priamo od výrobných podnikov. Ale aj keby to bolo pol na pol je to v poriadku. HR manager výrobného podniku nemá čas na hirovanie ľudí a všetci využívajú personálky- je to a bude ešte dlho časovo najefektívnejší spôsob hľadania nových zamestnancov. Ponuka pracovného miesta sa nemení, je rovnaká či ju inzeruje ten alebo onen.

(Milan Majtan) #29

Toto je pre mna zahadou ako je mozne skoncit na prvom mieste a pritom byt nuteni dovazat zamestnancov?

(Zuzana Kvočeková) #30

To nie je záhada, to sú dve rozdielne veci- ak teda môžem. Jedno je spokojnosť zamestnancov a druhé nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Ale to už je téma na hodiny, prečo toho druhého máme nedostatok a musíme ľudí “dovážať”, aby nám firmy neodišli. Tie subdodávateľské závody, vyrábajúce káblové zväzky už to na Slovensku zabalili…a ak nechceme prísť o ďalšie výrobné podniky, musíme s “dovozom” kvalifikovaných pracovníkov ako dočasnou pomocou pre zamestnávateľov súhlasiť. Alebo aj nemusíme, závisí od toho, na čom nám záleží :slight_smile:

(Milan Majtan) #31

Ver tomu, že tí Ukrajinci, Srbi, Rumuni čo robili so mnou na linke kvalifikovaný isto neboli :slight_smile: A to už nehovorím o upratovačkách z externých firiem. Úprimne na čo potrebuješ kvalifikáciu v automobilke je povrchár, ktorého výchova trvá rok a musí prejsť splazmov (vyšetrenie na cit v prstoch) a údržbár (ktorého si firma zaväzuje na 5 rokov).

Spokojnosť zamestnancov sa ťažko dokazuje. V samotnom závode to fungovalo tak, že výsledok barometra mal vplyv na hodnotenie a museli sa robiť nápravné opatrenia, čiže nič viac ako marketing v tom nebol, lebo ľudia nepôjdu proti sebe.

A do ankety zamestnávateľ roka sa môže prihlásiť každý, bez toho, či tam robil alebo nie. Takže ten marketing ti ovplyvňuje ostatných ľudí.

Tuto vidím ten problém o záujem používateľov o prácu.

(Zuzana Kvočeková) #32

Ok, beriem, Milan. Za kvalifikovaných pracovníkov už musíme považovať takých, ktorí chodia do práce, plnia si svoje pracovné povinnosti a zadania, aj keď je pravda že to by mal byť schopný každý, kto chce pracovať. Ale ani takí ľudia nie sú. Alebo aj sú, ale nechcú pracovať za ponúknutý plat. Zvyšovanie minimálnej mzdy je dvojsečná zbraň, to si treba uvedomiť. Takéto pracovné pozície bude musieť pre vysokú cenu práce koncern buď preniesť do Indie, alebo zrobotizovať…ako to teda riešiť ak nie “dovozom” Srbov, aspoň dočasným?

(Milan Majtan) #33

Toto je problém samotných firiem, že tá situácia došla tak ďaleko a úprimne mi to pripadá, že je to cielené na podporu dovozu pracovníkov z tretích krajín.

Ak sa to má zmeniť, tak by si firmy mali striehnuť svojich partnerov, lebo aj tí tvoria obraz o danej firme. Nie je možné aby sa:

• Nepreplácali paragrafy za predoperačné vyšetrenie.
  • Okrádali ľudia na stravnom systéme, ktorý má podnik zavedený.
  • Strhávali sa poistné udalosti nad rámec poistenia a zákona, lebo niekto zobral peniaze a ľudí nepoistil.
  • Toleroval sa bosing.
  • Nereagovalo sa na tento problém na sociálnych sieťach.
  • Po roku a štvrť človek nedostal jeden deň dovolenku.
  • Nemohol si uľahčiť prácu.
  • Šikovní ľudia opúšťali zamestnávateľa a robili pre neho skrz subdodávky. Podotýkam, že to bol programátor.
  • Supervízor zostal človek, na ktorého bolo 9 sťažností, len preto, že tam má brata.

Vážne sa pýtam, čo mi môžu dnes automobilky ponúknuť okrem peňazí?

(Zuzana Kvočeková) #34

Niekedy sú peniaze istota, ktorá zaváži a je dôležitá. Napr ak má človek obmedzené zručnosti, alebo je zadĺžený či jednoducho potrebuje pravidelný príjem a pevnú pracovnú dobu. Robím s ľuďmi z Horeca segmentu a minimálne 30% z nich má skúsenosť s nevyplatením výplaty na čas alebo vôbec…takže je to uhol pohľadu :slight_smile:

(Milan Majtan) #35

Toto platilo tak pred dvoma rokmi, ale nie teraz a hlavne nie pre šikovných ľudí. Teraz akurát robím vo firme, kde sa rozpadol komplet tým a je veľký problém ho postaviť a zachovať štandardy, ktoré reťazec požaduje, lebo ľudí nemá, kto zaškolovať.

K tomu sú tam tak “šikovní” vedúci, takže ďalšia motivácia k odchodu.

Ak si chcú firmy zachovať kvalitných ľudí, tak peniaze už nestačia. Nová generácia je skromnejšia, má na úspory väčšie možnosti a je dosť poznačená odcudzením rodiny, keď ich rodičia robili od rána do večera.

Dnes vyhrávajú pohodové firmy a ostatné sa musia prispôsobiť.

(Ondrej Neslusan) #36

Príjemný dobrý deň, vytvoril som aj tému, ale tak pridám aj tu:

vytvorili sme basic wordpress stránku https://xpravo.eu, ktorá má konštantne stúpajúcu návštevnosť.

Služby, ktoré chceme cez ňu ponúkať sú na tvorbu WEBU náročnejšie a tak hľadáme ideálne programátora na voľnej nohe, ktorý by na novú grafiku nakódil databázu, redakčný systém a ďalšie služby… O tých tu prirodzene (know-how) nechcem písať.

Za všetky cenné rady a tipy ďakujem.

S pozdravom,

Ondrej

Ahojte. Hladáme do timu developra so skusenostami s AI a ML.
Ak mas kopec casu a nie su ti cudzie vyrazy ako: MATLAB, C/C++, Python, Computer Vision, Mathematics, Algorithms, Image Processing, Time Series Analysis, Machine Learning, Digital Signal Processing, Statistics, Deep Learning, Bayesian statistics, Problem Solver, Numerical Methods, FreeRTOS, Data Analysis, Network Programming, Sensor Data, Analytics, Evolutionary Algorithms, Genetic algorithms, Multithreading, Neural Networks, Data Analysis, SSH, CSV, Applied Mathematics, Math, Data Mining, Financial Engineering, Scientific Computing, Statistics, Big Data, Prototyping, AJAX, Mathematics, Recommendation engine.
Tak hladame prave teba!
Sme na uplnom zaciatku, preto ti nedame plat, ale zato kopec prace, vela problemov a podiel vo firme. Ak by si bol z okolia Nitry to by bola pecka, ale nie je to podmienka. Ak ta to zaujalo posli mi link na tvoj LinkedIn profil na klimant@sharktech.sk

(Pavol) #38

Ahoj Miki, sme partia mladých ľudí a už viac ako rok pracujeme na jednej aplikácii, ktorá umožňuje ľudom medzi sebou interaktívne komunikovať formou fotiek novou inovatívnou formou. Aplikácia je zameraná na globálny trh s veľkým potenciálom virálneho šírenia. Máme za sebou už dosť práce a dotiahnuté všetky detaily, vrátene zaujímavého biznis modelu a prototypu. Na základe spätnej väzby od investorov, užívateľov aplikácie a mentorov pripravujeme druhú verziu aplikácie. Z toho dôvodu hľadáme šikovného a ambiciózneho vývojára do nášho tímu. Ak ťa to zaujalo a máš skúsenosti s vývojom aplikácii s použitím fotoaparátu, tak nás kontaktuj na mail pavolapp@gmail.com. My sa určite radi stretneme, predstavíme projekt.

(Maroš Sollár) #39

Ahojte.
Aktualne hladame koderov do nasho teamu http://www.ticketware.sk/hladame-noveho-kolegu-na-poziciu-php-programator/

(Jan Trgina) #40

Čaute,
ak by ste hľadali grafika so skúsenosťami s digitálnou aj tlačovou grafikou + tvorbou webov (frontend), tak som k dispozícii.
Ešte som sa chcel spýtať či mi niekto z Vás (ideálne s vlastnou skúsenosťou) vie poradiť, ako si nájsť ideálne stáleho klienta (ej kej ej zamestnávateľa) v zahraničí na prácu na diaľku? Respektíve neviete o niečom? Alebo by ste skúšali nejaké agentúry? A ak áno tak slovenské? Lebo googlil som a musím povedať, že nič moc v tejto oblasti som na Slovensku nenašiel.
Totiž fungujem ako freelancer, mal som už zákazky aj v zahraničí, aj u nás, aj štátne veci, aj neziskové atď, no teraz mi ide najmä o stálosť prísunu práce - čiže o dlhodobú spoluprácu.
Za každý tip budem vďačný a prajem Vám veľa úspechov. :slight_smile:

(Peter Chalupa) #41

Ahoj, čakal som ze sa ozves. Ešte stále hľadáte toho človeka na marketing a obchod?

(michal truban) #42

dik, ze si sa pripomenul. poviem chalanovi, nech sa ti ozve, ze ci najdeme nejaku vzajomnu spolupracu