Vytvorenie webu - ako, ktorým smerom sa vydať?

(Dana Kozáková) #1

Zdravím vás všetkých.
Obraciam sa na vás skúsenejších s prosbou o radu.
Chcela by som rozbehnúť web, kde budú materiály (tutoriály, videá, testy… ) najmä z matematiky a štatistiky. V tejto oblasti sa pohybujem dosť dlho, takže zhruba mám predstavu, čo by tam malo byť. Ide mi skôr o technickú stránku riešenia. Potrebovala by som niečo povedzme ako learn2code. Nejaká časť obsahu budezadarmo, niečo bude za registráciu a niečo len po zaplatení. Samozrejmosťou by bolo možnosť komentovať každý materiál, nejaké testy na kontrolu správnych výsledkov…
A tu vyvstávajú otázky, možnosti riešenia:

1. Vybudovať stránku vo Wordpresse. Neviem momentálne možnosti Wordpressu, ovládam len HTML+CSS a čiastočne php. Takže si neviem predstaviť, či to začať budovať na open systéme alebo rovno ísť do vlastného riešenia.
  2. Dať to niekomu naprogramovať. Len tu mám veľký problém ako nájsť kvalitnú firmu. Lebo sama som bola v tom biznise a tej nekvality je tam pomerne dosť, ani svojej pôvodnej by som to proste nezverila. Ak ak áno, koľko by to cca mohlo stáť. Frontend by som nejak extra neriešia. Mám kúpenú šablónu html+css, ktorú už používam na webe a by to mohla z veľkej časti poriešiť. Potrebovala by som hlavne funkcionalitu. Plus odhad, koľko by to mohlo stáť.
  3. Alebo sa do toho pustiť sama postupne. Toto bude asi nadlho. Ale tak hovorím si, že by som mala výhodu aj v tom, že si to do budúcna budem sama upravovať. Ja som si kedysi sama programovala webstránky, ale počas MD som jednoducho nestíhala tempo. A dnes sa mi zdá, že je to veľkou výhodou vedieť programovať a mala by som to aj ako rezervu pre nájdenie dobrej práce, ak by náhodou toto nevynášalo dostatočne.
  4. Alebo iné riešenie - existuje nejaké krabicové, ktoré by splňalo vyššie uvedené?

Vedeli by ste mi poradiť, ako sa trochu zorientovať, ktorým smerom sa vydať? Inak moja webka je hodinovaucitelka.sk. Viem, že je na nej ešte dosť chýb, ale niektoré neviem hneď teraz opraviť a niektoré nestíham. Ale aspon funguje a prináša mi nejakých zákazníkov. Samozrejme je čo zlepšovať…
Ďakujem za spätnú väzbu. A snáď som Vás dĺžkou textu neunavila.
Prajem krásne dni.
D. Kozáková

(Erich Stark) #2

Zdravim,

Pre wordpress sme narazili na zujimavu temu+plugin co sa vola LMS. Je mozne tam povytvarat kurzy. Stoji okolo 120€.

Moj nazor je ze na zaciatok to moze stacit, ale nikdy to nebude ako keby sa robilo pekne custom riesenie na mieru, co by zas mohlo stat aj 10000€ ked zapocitame funkcionalitu, design a vzhlad.

(Milan Majtan) #3

WordPress ma vyhodu, ze dokaze rast s firmou na druhej strane pocas rastu sa stava drahsim.

Web samotny sam o sebe zisk netvori, ale jeho navstevnost. Takze lepsie investovat do PPC, Affiiate, Facebook reklamy a mat priemerny web ako spickovy web o ktorom nikto nic nevie.

Dalej pocitaj s tym, ze platba na vimeo tiez nieco stoji (YouTube vidi kazdy) dalej programy na tvorbu obsahu (Camtasia 200€, profesionalnejsie su na cloude platba mesacne alebo rocne). A kvalita obsahu bude dolezita ak sa ma navstevnost webu zvacsovat organicky.

Takze zakezi od rozpoctu, ale web samotny nie je az taky dolezity.

(Dana Kozáková) #4

Ďakujem. Takú info som potrebovala. Skôr som za nejaké už hotové riešenie, keďže tp na začiatku nebude nejaký robustný web a časom sa uvidí.
D.

(Dana Kozáková) #5

Tieto všeobecné rady ja poznám. Ono tento segment je trochu odlišný od typicky biznisových vecí. Je tu malá konkurencia, preto nie je potrebné investovať do marketingu tak veľa, skôr do kvality a funkcionality. Pretože ľudia to vyhľadávajú, nie je potrebné im to tlačiť cez reklamy, ale skôr naviesť efektívnym spôsobom, aby dostali, čo chcú a zaplatili.
Programy na tvorbu obsahu poznám a používam, aj klasické video nahrané kamerou má dobrý efekt. Na edukatívne videá sa používajú aj iné softy, ktoré asi nie sú tak známe…Kvalita obsahu je v edukatívnych videách trochu inde. Taký learn2code má obyčajné snímanie obrazovky a nepotrebuje drahé profi programy… Podobne je to u mňa.
Preto je funkcionalita webu pre mňa kľúčová. Takže web je dôležitý. ostatné je viac-menej už vyriešené, resp. nebude až také nákladné.
Nie všetky segmenty fungujú podľa klasických markeťáckych poučiek.

(michal truban) #6

urcite treba ist do hotovych riesenie aspon na zaciatok. wp+plugin moze byt dobra cesta ako radia vyssie.
este je aj opensourcova platforma moodle.org s ktorou sa urcite treba pohrat. tam sa da robit skoro vsetko.

(Erich Stark) #7

Az by ste nahodou potrebovali pomoct s podobnym pluginom, vedeli by sme sa dohodnut a asistovat s kolegom, pripadne aj upravit temu podla poziadaviek. Ako to vyzera je cca tu: http://elearning.mechatronika.cool

(Milan Majtan) #8

Ja som mal problem pri nizkej kvalite prave s dodavanim obsahu a to som robil zadarmo.

Ked uz sa tomu venujeme, ake platformy na zdielanie videa v platenych sekciach bez toho aby sa k obsahu dostali neplatici su okrem vimea?

Ma niekti skusenosti s tvorbou skoleni v Udemy?

Dakujem

(Dana Kozáková) #9

Vďaka za odpoveď. pravdupovediac, moodle som doteraz brala ako výsostne akademickú záležiť, keďže VŠ ho majú bežne… Skúsim ísť tým Wordpressom, vyzerá to schodne.
D.

(Dana Kozáková) #10

Nerozumiem presne čo myslíte tým "Ja som mal problem pri nizkej kvalite prave s dodavanim obsahu a to som robil zadarmo."
Ja som ešte počas učenia v škole robila nejaké videá aj na tabletoch, aj v klasické s kamerou, aj nahrávanie obrazovky… Toto mám odskúšané trochu. Skôr tu ide vyslovene o to, či to človek vie vysvetliť alebo nie. A potom ešte rozumne zvolená téma - videá ako príprava na maturitu = veľký záujem. Čo si budeme vravieť, je to lenivosť študentov, už si to nemusia ani sami spisovať, pustia si video = tému zo 4 razy a už im to vlezie do hlavy a zostáva len ďalších 50… :smiley:
Česi majú celkom dobre toto zmáknuté a celé rozsiahle weby s takto spracovanými témami. Potom aj niektoré VŠ témy sú zaujímavé. Ja to totiž doučujem a niekedy sú ľudia radšej, keď im pošlem vypočítaný príklad (taký zložitejší na stranu - dve) a môžu si ho v kľude poštudovať ako ich doučovať online… A ešte je veľká téma štatistika a spracovanie dotazníkov. To fakt málokto tomu rozumie a zatiaľ som nenašla v slovenčine / češtine toto nejak polopate komplexne spracované. To tiež mám kopu materiálov už pripravených… Ono za tie roky doučovania, ja mám veľa materiálov porobených, len to chcem dať nejako rozumne na web.
A čo sa týka toho zdieľania videa, tak zatiaľ som to dávala vždy free, niečo pod svojím kontom, niečo pod školským… A neviem tiež, ako by sa to dalo inak ako cez vimeo.

(Milan Majtan) #11

Ja sa venujem natáčaniu verejných prednášok v Bratislave, aby sa dostali k čo najširšej verejnosti.

Veľa toho na Slovensku nie je v Slovenčine. Otázka je prečo? (Niekedy som rozmýšľal nad titulkovaním týchto videi)

Ďalšia vec je forma aby to zaujalo. Aby to človek dokázal dopozerať a nezaspal pri tom viď. Baštrng.

Ak môžeš pošli link na nejaký tvoj výtvor.

Ja som sa stretol ešte s takýmto niečim. Vyzerá to byť šablona priamo na kurzy, len potom je otázka ako to vetviť na rôzne predmety. http://365copytriku.cz/kurz/

(Filip Škultéty) #12

Páči sa mi, že si použila ako príklad Learn2Code lebo oni sú v tomto segmente momentálne asi najlepší. Len im to trvalo 5 rokov. Pozri si ich prvé weby napr. na archive.org. Tiež to nebola sláva a vypracovali sa :smiley: Takže keď sa ti podarí spraviť kvalitný kontent, za ktorým ľudia pôjdu, či je web taký alebo onaký ak to nebude úplna katastrofa, prerazíš.

Weebly , squarespace, wix

(Mário Babej) #14

U nás sme vyvíjali pre klienta LMS systém na mieru http://vzdelavaciportal.sk . Je tomu už pár rokov čo projekt stojí a nepodporuje sa žiadnym marketingom. V každom prípade ako písali viacerí vyššie, programovať takéto riešenie na mieru je finančne aj časovo náročnejšie, aj keď v tej dobe za študentských čias to až tak drahé nebolo. Určite odporúčam postupovať agilne v malých postupných krokoch a dostávať čím skôr zákazníkov a feedback. Wordpress s pluginom vám spraví jednotlivec alebo firma za 1-2 týždne, riešte marketing a získajte prvých zákazníkov. Potom budete rozširovať ďalej. Ak vám jedného dňa Wordpress nebude postačovať, necháte si naprogramovať vlastné riešenie.